Log in

View Full Version : Will raising import costs hurt the import pipe market?



lucidvisions
07-03-2008, 02:06 PM
Just saw that shipping a container from asia went from like 3k to 8k with the raising fuel costs. Just wondering if yoou think it will help out the pipers here that have been battling with the import prices and such? They said that major companies are moving there production back to the US to battle these raising costs. I've been thinking lately that the fuel costs will end up being a good thing for our economy and enviroment.

Josh

Conchis
07-03-2008, 02:18 PM
rising fuel prices and falling dollar will help local manufacturing provided the foreign fuel prices are not subsidized like I hear they are in China.

Mizzerat
07-03-2008, 02:33 PM
Fortunately (or unfortunately, depending on how you look at it) due to the rapidly increasing fuel costs we will loose flight and freight first, and then personal transportation. Flying freight will rapidly be replaced with ship freight, and even that will eventually become cost ineffective to ship products over from Europe/Asia, instead of simply producing them here ourselves. I haven't heard anything about fuel subsidization, But I doubt even Asia will be able to keep up with the increasing costs for long.

But.. economy really isn't my strong point, so this is just my two cents.

Conchis
07-03-2008, 03:07 PM
we should pool our money and invest in a large Clipper ship

Braden Hammond
07-03-2008, 06:15 PM
Pirates.......Been makin up for fuel cost for centuries ..... we always be gettin taxed..... Yarrrr...

3 rip min
07-03-2008, 06:30 PM
i dont think 5k will be a big deal for these loser bringing in pipes.. it might fuck all the people that buy cheap china glass. price of color tube will go up..

Greymatter Glass
07-03-2008, 07:21 PM
Let say a container holds 40 tons of glass so $5,000 / 80,000 pounds = $0.0625 per pound increase.

Even if it's only 20 tons, that's like $0.12 a lb more.

That's a bit, but it's not huge.

-Doug

Big Jay
07-03-2008, 07:39 PM
cost per labor hour in the United States is still way to high to equal out those costs. Legally imported tariffed goods maybe offset a bit but still will still be comparitively cheaper then American made goods.

Conchis
07-04-2008, 01:55 AM
Well in addition to the rising transportation costs you have to factor in that the U.S. dollar has fallen nearly 10% against the Chinese Yuan in like 6 months. So they are taking hits on both sides....costs to get it here and what they get in return.

menty666
07-04-2008, 08:45 AM
So instead of paying 42 cents they'll pay 84 cents. No one wins.